Loading...
X
09:23
Giriş tarihi
Çıkış Tarihi
Yetişkin
0-12 Yaş
13-17 Yaş
HAVALE ile ÖDE

arrow

Kıbrısta Cumhuriyet BayramıKIBRIS CUMHURİYET BAYRAMI

29 Ekim 2017 tarihinde Yavru Vatan Kıbrısımızda kutluyoruz Cumhuriyetimizi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulduğu tarih olarak bilinmekte ve 1923 yılından beri her sene coşku ve sevinç ile kutlanmaktadır. Bağımsızlığımızı ve özgürlük zaferimizi kazandığımız tarih olan 29 Ekim, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk halkına bıraktığı şüphesiz ki en büyük mirastır. Yıllarca süren çetin savaşlar ve mücadeleden sonra yalnız Anadolu’da değil tüm dünyada yaşayan Türklerin hakları ve özgürlükleri koruma altına alınmış ve bir bayrak altında toplanan Türkler bağımsızlığını 29 Ekim 1923 tarihinde resmen tüm dünyaya ilan etmiştir. Bir devlet olmamızın resmiyeti olan bu tarih sadece Türkiye’de değil Türk halklarının yaşadığı tüm ülkelerde büyük sevinç gösterileri ile kutlanmakta ve Mustafa Kemal Atatürk de saygı ve sevgi ile anılmaktadır. Yavru vatan adı verilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de 29 Ekim kutlamaları her sene yapılmaktadır.


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kıbrısta Nasıl Kutlanır?

Cumhuriyet Bayramı adı verilen bu kutlu günde her zaman için Türk yurdu ve Türk toprağı olan Kıbrıs’ da anma ve kutlama törenleri düzenler. Kıbrıs’ta Cumhuriyet Bayramı resmi törenler, geçitler, saygı duruşları, şiir dinletileri ve çeşitli gösteriler ile her sene halk ile beraber kutlanır. Cumhuriyet Bayramı benliğimizi kazandığımız gün olarak bilinmektedir ve yalnızca bize değil bizden sonraki gelecek olan nesillere de bu günün anlam ve önemi anlatılmalıdır.


Cumhuriyet Çocuklarımıza Miras

Açık alanlarda halkın katılımı ile yapılan Kıbrıs 29 Ekim kutlamaları günün erken saatlerinde başlamakta ve gün boyu devam etmektedir. Kıbrıs 29 Ekim kutlamalarına devlet adamları ve yöneticiler, askerler, polisler ve tüm resmi kurumlardan görevliler katılarak yapılır. Öğrenciler ekip halinde hazırladıkları gösteriler ile günün önemini anlatmaya çalışırlar. Şiir yarışmaları, tiyatrolar ve çeşitli sahne gösterileri ile görsel olarak da kutlamalar zenginleştirilir. Cumhuriyet Bayramı’nda gösteri yapmak üzere hazırlanan çocuklar bu gün geldiğinde büyük bir heyecan ile hazırladıkları şovları izleyicilere gösterirler. Kutlamalar boyunca Cumhuriyet ve 29 Ekim temaları hakim olur ve gösterileri izleyen herkes milli duyguları kabararak bu anlamlı günde yerini alır.


Kıbrısın Önemi Çok Büyük

Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti himayesinde girmeden önce birçok devletin toprak kavgasına sebep olmuş ve farklı farklı devletlerin yönetimi altına girerek bu günlere gelene kadar çok büyük sıkıntı çekmiştir. Kendi topraklarında azınlık muamelesi göre Türk halkı, Kıbrıs Barış Harekatı ile kendi öz benliğini kazanmış olsa da Cumhuriyet Dönemi boyunca sürekli olarak geri alınmaya çalışılmış ve asla gözden çıkarılan bir toprak olmamıştır. Bu sebeple Kıbrıs’ta Cumhuriyet Bayramı ve Atatürk’ün kurtuluş mücadelesinin önemi de fazlası ile büyüktür. Tüm Türkler için önemi büyük olan bu kutlu ve mutlu günde Kıbrıs 29 Ekim kutlamaları açık ve büyük alanlarda yapılmaktadır. Şehir stadyumları 29 Ekim kutlamaları için süslenmekte ve halka sürekli olarak kutlamalar için davet yapılmaktadır. Kıbrıs’ta Cumhuriyet Bayramı günü yani Cumhuriyet Bayramı günü sabahtan başlayan hareketlilik tüm protokolün toplanmasına kadar devam eder. 29 Ekim törenleri her zaman için milli marş olan İstiklal marşının okunması ve Atatürk’e saygı duruşu ile başlar. Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti sınır ayrılığı olan ve yönetim ayrılığı olan başka bir devlet olsa da her zaman için Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı bir toprak gibi, aynı ruh bütünlüğü içerisinde hareket etmiş ve Kıbrıs mücadelesi için verilen şehitlerin hatırasına her zaman bağlı kalan bir devlet ve toplum olmuştur. Bu durum 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında da kendisini göstermektedir.


MESCOMEDIA
MasterVisa SSL